fbpx Co należy zrobić, by dłużnik znalazł się w BIG-u? - Inkaso WEC

Co należy zrobić, by dłużnik znalazł się w BIG-u?


Zainteresowany spłatą swojego zobowiązania dłużnik – to zdarza się niestety rzadko. Gdy do tego dołożymy fiasko rozmów, windykacja telefoniczna jest utrudniona, a droga sądowa to ostateczność, której każdy chce uniknąć, to należy się zastanowić, co jeszcze można zrobić, by odzyskać wierzytelność?

Czy jest więc może jakiś inny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy? Tak- z pomocą przychodzą nam Biura Informacji Gospodarczej, w skrócie: BIG.

Są to instytucje powołane do życia ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, której zadaniem jest gromadzenie informacji na temat dłużników, którzy zwlekają ze spłatą swoich zobowiązań. Ich upublicznienie jest dla dłużników często bardzo dotkliwe. Udostępnione informacje zawierają bowiem poza imieniem i nazwiskiem albo nazwą firmy dłużnika, numery umożliwiające jego identyfikację (PESEL, NIP, KRS, REGON), przedmiot jego działalności, zobowiązania jakie na dłużniku ciążą, wraz z ich wysokością i datą powstania oraz postępowania, jakie przeciwko dłużnikowi się toczą. W bazie możemy również znaleźć informacje chociażby na temat prób spłaty przez dłużnika jego zobowiązania i wysokości dokonywanych przez niego wpłat. BIG stanowi więc cenne źródło informacji dla potencjalnych kontrahentów, którzy chcieliby z dłużnikiem nawiązać współpracę. Wysoki poziom zadłużenia oraz brak perspektyw jego spłaty skutecznie zniechęca ich do większego zaangażowania, co może na dłużnika zadziałać motywująco. Ten bowiem, chcąc wzmocnić swoją pozycję na rynku zrobi wszystko, by pozbyć się ciążącego na nim długu i oddalić od siebie widmo upadłości.

Co należy zrobić, by dłużnik znalazł się w BIG-u?

Ustawowo nazwiemy takie zdarzenie zamieszczeniem informacji gospodarczej dotyczącej dłużnika w Biurze Informacji Gospodarczej. Przede wszystkim, wierzyciel musi mieć podpisaną z wybranym przez siebie BIG-iem umowę o udostępnianie informacji gospodarczych. Gdy umowa jest już zawarta, wierzyciel może zgłosić informację dotyczącą dłużnika do zamieszczenia wpisu. Należy jednak zaznaczyć, że w świetle prawa inne są przesłanki umożliwiające wpis do BIG-u dłużnika będącego konsumentem, a inne gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca. Klient może alternatywnie zawrzeć umowę z WEC, a wpisu w jego imieniu i na rzecz dokona firma windykacyjna.

Od ponad 10 lat Kancelaria Prawna Inkaso WEC S.A. pomaga przedsiębiorcom w odzyskaniu należności powstałych w obrocie gospodarczym. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam wypracować skuteczny proces odzyskiwania należności firmowych.
W celu zwiększenia skuteczności prowadzonych działań, opracowaliśmy wspólnie z naszym Partnerem – BIG Infomonitor, usługę łączącą profesjonalną windykację z wpisem dłużnika do rejestru BIG. Wpis odbywa się bezpośrednio za naszym pośrednictwem.

Wypełnij formularz kontaktowy(klik), napisz do nas na czacie.

Skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o najskuteczniejszym modelu szybkiego odzyskania Twoich pieniędzy.

 

Zleć windykację